Már egészen kora tavasztól kellemes az időjárás, így akár a Húsvétot is érdemes összekötni egy rövidebb utazással, hosszú hétvégével az Isztrián. Bár a tengervíz ilyenkor fürdőzésre még nem alkalmas, azonban a félsziget számos egyéb lehetőséget kínál a kikapcsolódásra - a hajótúráktól kezdve a biciklis körutakon át, a középkori városok felfedezéséig - amelyekben mindenki megtalálhatja a kedvére valót.
A húsvéti népszokások nagyon hasonlóak a hazánkban ismert hagyományokhoz: tojásfestés, vallási körmenetek és kirakodó vásárok jellemzik a horvát kisvárosokat ilyenkor. A locsolkodást viszont felváltja a húsvéti tábortűz hagyománya. A fényesség szimbólumaként gyakran haza is visznek egy „darabka” tüzet a meggyújtott faágakból. Szokás ilyenkor olajfa ágat is szentelni, Isztrián a levelét is elfogyasztják, hogy az életerő a testbe is eljusson.
Az ünnepi gasztronómia is javarészt hasonlít a hazai szokásokhoz, bár a mediterrán ételeket számos gyógynövénnyel is kiegészítik. Nagypénteken Horvátországban is halat fogyasztanak, az Isztrián jellemzően inkább a tengeri halakat részesítik előnyben. Emellett a kompót, valamint a diós és mákostészta is hagyományos ételnek számít. Húsvét hétfőn pedig akárcsak nálunk, sonka, sült bárány, kalács és friss tavaszi zöldségek kerülnek az ünnepi asztalra. Ha egy kis változatosságra vágyunk vagy szívesen utazunk húsvétkor, érdemes ezt a néhány napot az Isztriai-félszigeten tölteni.
A félszigetet gyakran emlegetik „kék Isztriaként” is, köszönhetően az itt megfigyelhető csodálatos tisztaságú, élénk kék víznek. A félsziget báját a mediterrán hangulat és a több mint 400 km-en váltakozva szegélyezik a sziklás öblök, strandok, valamint a középkori kikötővárosok. A legismertebb helyeket tavasszal, a főszezonon kívül is érdemes felkeresni, ilyenkor sokkal több lehetőségünk adódik élményszerzésre, a nyári tömeg nélkül.
Porec varázslatos tengerparti kisváros, amely elsősorban régi halász kikötőjéről és óvárosáról híres. Itt található Horvátország egyik büszkesége, mely egyben az UNESCO világörökség része is, az Euphrasius bazilika. A bazilika mozaikjai a velencei és ravennai művészeti kincsekkel vetekednek, emellett pedig számos római, román és gót stílusú emlék is megtalálható a városban.
A legszebb adriai városként ismert Rovinj, igazi régi stílusú, romantikus kisváros. Az óváros számos kacskaringós sikátort, szűk utcácskát és apró tereket rejt. Fekvése és zegzugos utcái, valamint velencei stílusú házai miatt az olasz városkák hangulatát idézi, amely miatt joggal nevezik a horvát tengerpart legbájosabb gyöngyszemének.
Pulát gyakran emlegetik a hajósok Mekkájaként is. Az óvárosban számtalan római, és velencei időkből származó műemléket találhatunk, mint Sergilius diadalíve, a római mozaikok, a fórum vagy az erőd. A leghíresebb látnivaló mégis a 2 000 éves amfiteátrum, ahol koncertet, színházi bemutatókat és filmfesztiválokat tartanak.
Bár kora tavasszal a fürdőzést még nem élvezhetjük, az ismert városokon túl érdemes a környék kisvárosait is felkeresni, melyek rengeteg látnivalót tartogatnak a történelmi és kulturális örökségeken át, a kevésbé ismert természeti kincsekig.
Motovun egy igazi mediterrán kisváros az Isztria-félszigeten, gazdag gasztronómiai kínálata és jellegzetes borai révén kiemelkedik a régióban. Itt található a félsziget "saját" boraként emlegetett fehér malvazija, valamint a vörös teran, amelyekhez kiváló ételeket kóstolhatunk. A motovuni erdő Horvátország híres szarvasgomba lelőhelye. A helyi készítésű olívaolaj mellett a ritka és intenzív ízű fehér szarvasgomba, vagy más néven Tuber magnatum, teszi különlegessé ezt a vidéket, egyedülálló gasztronómiai élményt nyújt az idelátogatóknak.
Rovinjtól mindössze 8 km-re található Palud városkája, lenyűgöző madárrezervátumával. A 210 hektáros területen több mint 200 különböző madárfaj él.
Az egykor a kalózok búvóhelyéül is szolgáló Limski-fjord (horvátul Limski kanal), vagy más néven Lim csatorna, az Isztriai-félsziget nyugati partján húzódik, Vrsar és Rovinj között. A nevét a latin "limes" szóból kapta, ami határt jelent. Ez a 12 km hosszú természeti képződmény meredek dombok között húzódik, melyek helyenként akár 200 m magasra is emelkednek. A 120 m magasságban található barlang, egy egykori szerzetesről, Romualdról, kapta a nevét, aki egykor a barlangban élt. A Lim-fjordot kerékpárral vagy gyalogosan is bejárhatjuk, de érdemes szervezett túrához csatlakozva felfedezni a környéket.
Istarske toplice, egy csodás gyógyfürdő Isztria szívében. Mindössze 35 km-re található Porec városától a Mirna folyó völgyében. A gyógyvíz 14-féle összetevőt tartalmaz, melyek nagyrészt kénes ásványi anyagok. Különlegessége, hogy enyhén radioaktív hatású, így minden tekintetben kiemelkedik a többi termál forrás közül.
Az Učka Nemzeti Park, Horvátország egyik természetvédelmi területe, Opatija közelében helyezkedik el. A parkban tanösvényeken haladhatunk végig. A térségre nem jellemzőek a magas hegycsúcsok, a legmagasabb pontja a Vojak, mely 1 401 m magas, és a Veli Planik melynek magassága 1 272 m.