DÉLELŐTT: VELEMÉR
Kora reggel indulunk neki az útnak, minek során első állomásunk Velemérben lesz. Ez az apró őrségi község igen nagy történelmi jelentőséggel bír: itt található Magyarország egyik legjelentősebb kora gútikus stílusú műemléke, a Szentháromság-templom, melyet a Fény templomának is neveznek. Hazánk legteljesebb, épségben maradt középkori freskói ennek a kora gótikus templomnak a belső falait díszítik, ám nem csupán erről ismert - helyi idegenvezetőnktől további érdekességeket is megtudhatunk magáról az épületről és annak művészettörténeti jelentőségéről.
DÉL: DOBRONAK, ORCHIDEAFARM
Velemér után szlovén tájakon barangolunk tovább. A határtól mindössze tizenkét kilométerre fekvő Dobronakba látogatunk el, ahol ebéd után először az Orchideafarmot, majd a Bakonaki-tavat és az azt körülvevő Energiaparkot nézzük meg.
A többségében magyarok lakta Dobronakban (szlovénül Dobrovnik) működik az "Ocean Orchids" névre keresztelt Trópusi Kert és Orchideafarm, amely Közép-Európa egyetlen orchideatermesztő vállalkozása. A 4 hektáros üvegházban trópusi körülmények között – saját termálkútjukból fűtenek geotermikus energiával – 160 féle orchideából évente kétmillió növényt nevelnek. A 14 ezer négyzetméteres üvegházban szebbnél szebb, különböző színű és mintázatú virágokat termesztenek, melyek közül néhányat az ezerötszáz négyzetméteres trópusi kertben is megcsodálhatunk, 400 féle más trópusi növény társaságában. Ezek között a boltok polcairól ismert gyümölcsökkel, fűszerrel ismerkedhetünk meg: van itt bors és kávé, vanília (bizony, az is egyfajta orchidea!), borsmenta, mimóza, papaya, mangó, avokádó, ananász, és egyéb különleges termések; a banánfákon pedig általában van friss banán, amit a pultnál meg is tudunk kóstolni. Ha a gyönyörű orchideákat látva mi is kedvet kapunk egy növény beszerzéséhez, a mintaboltban rendelkezésünkre állnak a farm munkatársai, akik a vásárlás mellett hasznos tanácsokkal is ellátnak bennünket az orchideák szakszerű gondozásával kapcsolatban.
KORA DÉLUTÁN: BAKONAKI-TÓ, ENERGIAFARM
Az orchideafarmot elhagyva, pár kilométerrel arrébb varázslatos vidékre érkezünk. A Bakonaki-tónál mindenkit rabul ejt a nyugodt, nagy víz látványa, a csobogó patak, a fák susogó lombjai és a közöttük átsütő napsugár, a madárdal és a lágy csend.
A táj szépsége mellett sokak szerint Dobronak és környéke gyógyító energiákkal is rendelkezik: a gyógyulni vágyók rendszeresen zarándokolnak a tó körül fekvő Energia parkba és az erdő mélyén fekvő Szent-Vid kúthoz - melynek vize is gyógyító hatással bír. Aki nem hisz az ilyesfajta erőkben, sétáljon egyet a számos turistaút valamelyikén, melyek az erdőben és a tó körül vezetnek minket. A helyi legendák szerint szerint a tó helyén régen szántóföld volt, amit az erdőben élő titokzatos szerzetesek műveltek, majd ők duzzasztották mesterségesen a tavat a Bakonaki-patakból - a helyiek szerint zöld hajú, zöld ruhás vízi tündérek is élnek a mélyben. A patak és a tó táplálja a környék növény- és állatvilágát is, a különleges energiáknak - vagy a kellemes klímának - köszönhetően ritka fajokat is felfedezhetünk errefelé. Nemcsak a mesebeli gyógyulások híre csalogatja tehét erre a vidékre a látogatókat - a lelkes természetjárók a buja növényzet és a különös gombafajok miatt is szívesen időznek itt.
KORA ESTE: HAZAINDULÁS
A korábban megbeszélt helyen találkozunk és meg is kezdjuk utunkat Magyarország felé, amit a késő esti órákban érünk el